Klasy 4-6

Lektura obowiązkowa:

1. Rafał Kosik – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
2. Jan Brzechwa – Akademia Pana Kleksa
3. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie
4. Ferenc Molnar – Chłopcy z Placu Broni
5. John Ronald Reuel Tolkien – Hobbit, czyli tam i z powrotem
6. Janusz Christa – Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
7. Bolesław Prus – Katarynka
8. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé – Mikołajek (wybór opowiadań)
9. Józef Wybicki – Mazurek Dąbrowskiego
10. Clive Staples Lewis – Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
11. Adam Mickiewicz – Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego)
12. Juliusz Słowacki – W pamiętniku Zofii Bobrówny
13. Henryk Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy
14. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
15. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie
16. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce
17. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne
18. Ignacy Krasicki – Wybrane bajki


Lektura uzupełniająca klasy IV-VI (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym)

1. Marcin Kozioł – Skrzynia Władcy Piorunów
2. Ewa Nowak – Pajączek na rowerze
3. Andrzej Maleszka – Magiczne drzewo
4. Małgorzata Musierowicz – Wybrana powieść
5. Stanisław Lem – Cyberiada (fragmenty)
6. Lewis Carroll – Alicja w Krainie Czarów
7. Lucy Maud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
8. Sat-Okh – Biały Mustang
9. Selma Lagerlöf – Cudowna podróż
10. Henryk Sienkiewicz – Janko Muzykant
11. Adam Bahdaj – Kapelusz za 100 tysięcy
12. Janusz Korczak – Król Maciuś Pierwszy
13. Joseph Rudyard Kipling – Księga dżungli
14. Mark Twain – Przygody Tomka Sawyera
15. Olaf Fritsche – Skarb Troi
16. Edmund Niziurski – Sposób na Alcybiadesa
17. Frances Hodgson Burnett – Tajemniczy ogród lub inna powieść
18. Aleksander Dumas – Trzej muszkieterowie
19. Karol May – Winnetou
20. Alfred Szklarski – Wybrana powieść
21. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i inne) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela
22. Kornel Makuszyński – Wybrana powieść