NPRC 2.0 – działania szkolne

Najstarsi w szkole czytają młodszym kolegom i koleżankom

Uczniowie klasy 8a wybrali się w odwiedziny do klasy 1b, gdzie czytali fragmenty książek zakupionych w ramach NPRC 2.0 swoim młodszym kolegom i koleżankom.

Klasowy konkurs pięknego czytania w 4b

W klasowym konkursie nagrodzeni zostali Dominika Wołyniec i Leon Lewandowski. Zwycięzcy konkursu czytali książki uczniom klas pierwszych.

Klasa 5c czyta „Arkę czasu”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 5c czytali, podczas zajęć wychowawczych i lekcji języka polskiego, wybraną książkę : “Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego. Uczniowie podczas lektury dowiadywali się o losach dzieci podczas II wojny światowej, a szczególnie o Holokauście.
Po przeczytaniu uczniowie uczestniczyli w zajęciach podsumowujących lekturę.
Posumowanie stanowiła gra “Mój Rówieśnik”- Losy obywateli polskich w
czasie II wojny światowej.

Z Pippi Pończoszanką w klasie 2a

Klasa 2a – wraz ze swoją  wychowawczynią –  cały dzień poświęciła na spotkanie z Pippi Pończoszanką. Tak mówi o tym p. Anna Jasiulewicz: „Wymyślaliśmy ciekawe historie, byliśmy poszukiwaczami rzeczy i zastanawialiśmy się do czego mogą służyć, zadawaliśmy dziwne pytania do zadań matematycznych. Podobnie jak Pippi opisywaliśmy litery, zgadywaliśmy też, co ciekawego mogą robić ludzie w różnych stronach świata. W końcu doszliśmy do wniosku, że fantazjowanie to ciężka praca!”

„Skrzynia Władcy Piorunów” w klasie 6c

Uczniowie klasy 6c na lekcji języka polskiego – pod kierunkiem p. Marty Dudek – pracowali nad lekturą autorstwa Marcina Kozioła.

Tworzyli lapbooki oraz rozwiązywali, pracując w grupach, test wiedzy ze znajomości lektury. Pytania testowe zostały przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy.

Z zadania najlepiej wywiązała się drużyna w składzie: Julia Jonczak, Martyna Matysiak, Zofia Oleksy Maja Golema, Antonina Januszkiewicz –  uzyskując 32 punkty na 34 możliwe.

Gratulujemy!

Starsi czytają młodszym

Uczniowie klasy 4c czytali swoim młodszym kolegom z klas: 1a, 1b, 2a, 2b i 2c.

Najpiękniejsze portrety Czarnego Noska

Ze wszystkich wyróżnionych prac uczniów klas pierwszych prezentowanych w naszej galerii –  szczególnie wyróżnione zostały portrety, których autorami są:

 1. Maja Kozłowska 1a
 2. Gabrysia Nowakowska 1a
 3. Julianna Pietrzak 1a
 4. Jana Boberska 1b
 5. Wiktoria Krynicka 1b
 6. Sonia Siodłak 1b
 7. Gabrysia Burchardt 1c
 8. Gniewko Piaskowski 1c
 9. Marta Sołdrzyńska 1c

Gratulujemy!!!

Autorzy szczególnie wyróżnionych prac otrzymali nagrody książkowe, które zakupione zostały ze środków NPRC 2.O.

Najpiękniejsze portrety Cecylki

Ze wszystkich wyróżnionych prac uczniów klas drugich prezentowanych w  galerii portretów Cecylki Knedelek na ścianie przed biblioteką szkolną –  szczególnie wyróżnione zostały portrety wykonane przez:

 1. Leona Pieleszka kl. 2a
 2. Julię Kamionkę kl. 2a
 3. Polę Trzcińską kl. 2a
 4. Oliwię Stępień kl. 2b
 5. Laurę Spalińską kl. 2c
 6. Dominika Knapa kl. 2c
 7. Nikolę Leszczyńską kl. 2c
 8. Jakuba Niesyna kl. 2c

Gratulujemy!!!

Autorzy szczególnie wyróżnionych prac otrzymali nagrody książkowe, które zakupione zostały ze środków NPRC 2.O.

Plakaty promujące czytelnictwo

Przygotowując się do akcji czytelniczej „Przerwa na czytanie” uczniowie klas 4 – 8 zrealizowali klasowe projekty, polegające na wykonaniu plakatu zachęcającego do czytania książek                   i ukazującego korzyści z tego płynące.

Wszystkie dostarczone do biblioteki prace zostały wyeksponowane na korytarzu przed biblioteką.

Specjalnie powołana komisja wyróżniła plakat klasy 8a, który według niej promuje czytelnictwo w najciekawszy, uporządkowany i przemawiający do odbiorcy sposób.

„Przerwa na czytanie”

W środę – 27.04. 2022 r. odbyła się w naszej szkole akcja jednoczesnego czytania „Przerwa na czytanie”.

Była to akcja adresowana do wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły.

Czytaliśmy więc na przerwach o godzinie 11.45 oraz 12.45 –  na korytarzach szkolnych, w bibliotece, w salach lekcyjnych…             

Każde miejsce było dobre!!! 🙂

Koordynator akcji: p. Katarzyna Łapczuk

Współpraca: nauczyciele bibliotekarze

„4C czytać chce”

Uczniowie klasy 4C stworzyli klasową książkę pt. „4C czytać chce”. Każdy uczeń wykonał wizytówkę wybranej przez siebie, ulubionej książki – i tak powstał wspaniały album, który jest swoistą inspiracją i zachętą dla innych uczniów, aby sięgnąć po przedstawione w nim pozycje.

„Doktor Dolittle i jego zwierzęta” w klasie 3C

Uczniowie klasy 3c ostatnio pracowali nad lekturą pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” . Podsumowali tę książkę inaczej niż zwykle. Umieścili na wieszaku karteczki z planem wydarzeń, rysunkami  bohaterów lektury oraz skrótem najciekawszej przygody. Większość uczniów tak zainspirowała się postacią niezwykłego doktora i jego przyjaciół, że sięgają po kolejne tomy przygód. 

Spotkania z misiem Czarnym Noskiem w klasach pierwszych

Uczniowie klas pierwszych poznali nowego bohatera książek dla dzieci. Na podstawie książki „Pamiętnik Czarnego Noska” (zakupionej ze środków NPRC 2.0) stworzyli piękne portrety pluszowego misia, który przeżył wiele niesamowitych przygód.

Portret misia rysują uczniowie klasy 1A.

Działania promujące czytelnictwo w klasie 4A

W klasie 4a odbyły się dwie lekcje poświęcone czytaniu:

 • 4 kwietnia dzieci słuchały „Opowieści o dzielnym łuczniku”, książeczki dla dzieci autorstwa p. Doroty Bartczak, wychowawczyni klasy 4a. Książka została odczytana przez autorkę w formie słuchowiska/audiobooka.
 • Na kolejnej lekcji – 11 kwietnia – dzieci pisały recenzję tej opowieści, przeprowadzona została dyskusja pt. „Czy audiobooki to nowa forma czytelnictwa? 

Następnie uczniowie wspólnie pracowali nad plakatem promującym czytelnictwo.

Tydzień z Cecylką Knedelek w klasach: 2A, 2B i 2C

Uczniowie klas drugich poznali nową bohaterkę książek dla dzieci. Na podstawie książki „Dobre uczynki Cecylki Knedelek” (zakupionej ze środków NPRC 2.0) stworzyli piękne portrety sympatycznej i rezolutnej dziewczynki.

W Tajemniczym Ogrodzie z klasą 5A

Uczniowie Pani Joanny Fenrych-Smolińskiej wykonali lapbooki będące podsumowaniem ich pracy z lekturą „Tajemniczy Ogród”. Można je obejrzeć na wystawie w bibliotece szkolnej.

Zarazić pasją czytania w klasie 6B

Uczniowie klasy 6b, pod kierunkiem Pani Katarzyny Janaszkiewicz, prezentowali i polecali kolegom i koleżankom wybrane przez siebie książki.

Dzień ulubionej książki w klasie 3B

W przededniu Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci (obchodzonego 2 kwietnia) uczniowie Pani Marioli Pasiecznik-Malec prezentowali swoje ulubione książki.

Balladyna

Oto efekty prac uczniów Pani Joanny Fenrych-Smolińskiej nad lekturą „Balladyna”.

Uczta na Olimpie w klasie 5A

Klasa 5a na zakończenie omawiania mitologii greckiej oraz przygód Percy’ego Jacksona (Rick Riordan „Złodziej pioruna”) spotkała się na uczcie na Olimpie pod czułym okiem Pani Joanny Fenrych-Smolińskiej.

Był nektar i ambrozja (własne wypieki i soki), były gry, quizy przygotowane przez uczniów. Uczennice i uczniowie w grupach szykowali makiety domków dla różnych bogów – był domek Demeter, Ateny, Zeusa, Posejdona, Apolla, Hadesa, Hermesa. Pozostali bogowie o swoje mieszkania będą musieli zatroszczyć się sami 🙂

W bibliotece można obejrzeć mapy obozu herosów, sporządzone przez uczniów.