Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzień 29 września obchodzony jest jako Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Już od 20 lat w dniu urodzin Janiny Porazińskiej – znakomitej pisarki dla dzieci – w bibliotekach szkolnych i miejskich, oraz wielu miejscach publicznych odbywa się głośne czytanie! W naszej szkole uczniowie klas młodszych byli gośćmi biblioteki szkolnej, gdzie nauczyciele bibliotekarze czytali im fragmenty współczesnej, wyśmienitej literatury dla dzieci, m. in. takich autorów jak: Grzegorz Kasdepke, Zuzanna Orlińska, Agnieszka Frączek oraz obowiązkowo wiersze patronki święta – Janiny Porazińskiej!

Uśmiech na twarzach dzieci i prośby o kolejne fragmenty – to najlepszy dowód na to, że słuchanie głośnego czytania i rozmowa nt usłyszanych treści jest dla najmłodszych (oprócz bezdyskusyjnych walorów edukacyjnych i wychowawczych) także wielką przyjemnością i atrakcyjnym sposobem spędzania czasu.

Uczniowie klas starszych (4-8) przynosili w tym dniu do szkoły swoje ulubione książki.
Na każdej lekcji pierwsze 10 minut było poświęconych na głośne czytanie. Chętni uczniowie prezentowali wybrane fragmenty swoim koleżankom i kolegom z klasy.

Czyż nie jest to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na propagowanie czytelnictwa i zachęcanie rówieśników do czytania???